ღია მეცნიერებასთან დაკავშირებული ღონისძიება
საქართველოს სამეცნიერო–საგანმანათლებლო კომპიუტერული ქსელების ასოციაცია „გრენა” ევროკომისიის „NI4OS-Europe“ პროექტის ფარგლებში ა.წ. 14 აპრილს ჩაატარა ღია მეცნიერებასთან დაკავშირებული საკითხების გაზიარების ღონისძიება. შეხვედრა ჩატარდა ონლაინ რეჟიმში ZOOM პლატფორმის გამოყენებით.
შეხვედრის მიზანი იყო სამეცნიერო–საგანმანათლებლო საზოგადოებისთვის ევროპის ღია მეცნიერების ღრუბლის EOSC ინიციატივის და ამ მიმართულებით საქართველოში მდგომარეობის შესახებ ინფორმაციის მიწოდება. აგრეთვე, EOSC-თან დაკავშირებული „NI4OS- Europe“-ის პროექტის პრეზენტაცია.
ღია მეცნიერებასთან დაკავშირებული საკითხების გაზიარების ღონისძიებაზე მომხსენებლები გახლდათ: რამაზ ქვათაძე - საქართველოს სამეცნიერო-საგანმანათლებლო კომპიუტერული ქსელების ასოციაცია გრენა; ჯაბა სამუშია - შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი, რომელმაც ისაუბრა ღია მეცნიერება საქართველოში და თამარ გვენეტაძე - საქართველოს სამეცნიერო-საგანმანათლებლო კომპიუტერული ქსელების ასოციაცია „ გრენა“, ხოლო განსახილველი საკითხები გახლდათ: ეროვნული ღია მეცნიერების ინიციატივა, ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი, NI4OS-Europe პროექტი და ზოგადად ღია მეცნიერება საქართველოში.
ევროკომისიის „NI4OS-Europe“ პროექტის ფარგლებში დაგეგმილ ღია მეცნიერებასთან დაკავშირებული საკითხების გაზიარების ღონისძიებას ესწრებოდა ბიბლიოთეკის ხელმძღვანელი თამარ ქავთარაძე.