On March 20, an informative meeting hosted by the international logistics and delivery company Aramex Georgia was held at Davit Sarajishvili Conference Hall, the Faculty of Viticulture and Winemaking of Caucasus International University.
Lika Useinashvili, General Director of Aramex Georgia and Nugzar Chighunadze, Chief Customer Relations Manager, made presentations for the audience. They provided information on a range of topics, including: the current trends and statistics in Georgian wine exports, relevant documentation and regulations (such as analyses and certificates), packaging and labeling requirements, logistics and supply chains, as well as international exhibitions and competitions.
Additionally, Nino Mirotadze, Export Manager of Naberauli Wines, placed emphasis on the specificity of communication with international wine importers, the importance of proper labeling and the role of laboratory research in the export process.
Within the framework of the meeting, it was highlighted that all participants would be offered free consultations on international transportation and special rates from Aramex Georgia.
The meeting was moderated by Lasha Bodaveli, Coordinator of CIU Faculty of Viticulture and Winemaking and General Manager of Winery Etno Okami.